Nuorodų katalogų mirtis ir prisikėlimas
- rasytojas9
- Apr 13, 2022
- 2 min read
Updated: Dec 5, 2024

Prieš beveik 20 metų antras pagal „kietumą“ puslapis po Google buvo... DMOZ.org. Ten papulti norėjo visi puslapiai. Priežastis labai paprasta – DMOZ.org katalogu naudojosi visos tuometinės pasaulinės ir vietinės reikšmės paieškos sistemos. Tiesa, jų buvo dešimtys, o ne trys, kaip dabar (Google, Bing ir Duckduckgo). Visos paieškos sistemos, užuot kūrusios savo direktorijas, imdavo jas iš atvirojo kodo projekto DMOZ.org. Reiškia, jei papuoli į DMOZ.org, per keletą mėnesių gausi nuorodų iš šimto aukšto autoriteto puslapių.
Tai truko neilgai. DMOZ užpuolė spameriai, o kai kurios kategorijos buvo apleistos (jas moderavo moderatoriai, kurių daug nebuvo). Kai produktas prastas, juo naudotis nebenori niekas. Su laiku DMOZ.org sunyko, o kartu sunyko ir katalogai. Tiesa, kai kurie pasiliko. Vienas tokių buvo Reddit. Tik jis dabar veikia visiškai kitaip – kaip bendruomenių forumas.
Beje, forumai – irgi mirštantis WEB 2.0 reiškinys, bet apie tai – kitą kartą...
Kas yra nuorodų katalogas?
Nuorodų katalogas yra vartotojų kuriamas informacinis portalas, kuriame pagal skirtingas kategorijas surūšiuoti interneto svetainių aprašymai. Esminis katalogo bruožas yra gana griežtos ir smulkmeniškos kategorijos, pavyzdžiui:
Namai:
Ø Statyba
o Statybinės technikos nuoma
o Statybinės medžiagos
Ø NT pirkimas
Ø NT pardavimas
Ø Paslaugos
Ø Aplinka
Ø Interjeras
Ø Buitinė technika
Interneto puslapis aprašomas gana paprastai. Pateikiamas jo URL adresas, pavadinimas, 2-3 sakinių aprašymas, keletas raktažodžių, kartais yra galimybė patiems įkelti ir puslapio ekrano kopiją, nors kai kurie tai padaro patys automatiškai. Kai kur galimas svetainių vertinimas. Ši funkcija atėjo iš tų laikų, kai interneto puslapių dizaineriai buvo patys suinteresuoti savo dizaino pristatymu.
Kodėl nuorodų katalogas nebenaudingas dabar?
Nuorodų katalogo tikslai pasikeitė. Kažkada tai buvo būdas parodyti, kokį šaunų puslapį susikūrė verslas ar asmuo. Vėliau atsirado poreikis gauti atgalinę nuorodą dėl SEO. Google nusprendė, kad katalogai generuoja lėkštą ir prastos kokybės turinį (o taip ir yra, nes tas pats aprašymas naudojamas šimte nuorodų katalogų) , todėl nuorodų vertė yra niekinė. Dizaineriai savo dizainu giriasi kitur, o SEO prasme katalogas nebereikalingas, todėl jų kurti ir prižiūrėti nebeapsimoka.
Ar gali nuorodų katalogai atgimti?
Taip, nuorodų katalogai laisvai gali atgimti. Reikia tik surasti būdą, kaip juose pateikti įdomų ir naudingą turinį. Taip pat rekomenduojama profiliuoti katalogus. Pavyzdžiui, reklamuoti tik tam tikros srities svetaines, pavyzdžiui, grožio, medicinos, automobilizmo, verslo, vaikų ir kitomis temomis.
O kaip su nuorodomis?
Su jomis viskas tvarkoje. Google neriboja išeinančių nuorodų skaičiaus, tačiau persistengti nereikėtų, nes žmogus iš karto atpažins spamą, o ne naudingą informaciją. Taip pat reiktų vengti ir kopijuoto turinio. Jis netrukus bus pažymėtas, kaip lėkštas ir nenaudingas, o nuo to prastės reitingai.
Kokybiškų nuorodų katalogų likę mažai. Nors jie ir reikšmingi SEO rinkoje, investuoti į šį mirusį web 2.0 reiškinį niekas nenori...
Comments